Nepovinné očkovanie

Očkovacie látky môžu vyrábať rôzni výrobcovia, preto sa pripravte aj na to, že vám dá lekár pravdepodobne na výber medzi viacerými
vakcínami. Rozdiel medzi nimi môže byť nielen v cene, ale aj v počte dávok (koľkokrát sa očkuje vakcínou), či v šírke ochrany (napr.
vakcíny proti meningokokom či rotavírusom môžu chrániť proti rôznemu počtu aj typom týchto baktérií alebo vírusov).Očkovacie látky môžu vyrábať rôzni výrobcovia, preto sa pripravte aj na to, že vám dá lekár pravdepodobne na výber medzi viacerými
vakcínami. Rozdiel medzi nimi môže byť nielen v cene, ale aj v počte dávok (koľkokrát sa očkuje vakcínou), či v šírke ochrany (napr.
vakcíny proti meningokokom či rotavírusom môžu chrániť proti rôznemu počtu aj typom týchto baktérií alebo vírusov).

Očkovacie látky vyrábajú rôzni výrobcovia, preto je na výber viacero vakcín pre jedno ochorenie. Rozdiel medzi nimi môže byť nielen v cene, ale aj v počte dávok (koľkokrát sa očkuje vakcínou), či v šírke ochrany (napr. vakcíny proti meningokokom či rotavírusom môžu chrániť proti rôznemu počtu aj typom týchto baktérií alebo vírusov).

Ochorenia, proti ktorým vakcína chráni Kedy sa dá dieťa zaočkovať? Koľkokrát sa očkuje?
Tuberkulóza očkovaní môžu byť už novorodenci 1 dávka očkovania
Meningokokové infekcie od 2 mesiacov počet dávok v závislosti od typu vakcíny (viacero vakcín na trhu)
Rotavírusové ochorenia očkovanie je potrebné ukončiť do 24, resp. 32 týždňov veku dieťaťa 2 alebo 3 dávky v závislosti od typu vakcíny (viacero vakcín na trhu)
Chrípka od 6 mesiacov závisí od veku dieťaťa a predchádzajúcich očkovaní
Kiahne od 9 alebo 12 mesiacov 2 dávky (viacero vakcín na trhu)
Žltačka typu A od 1 roka 2 alebo 3 dávky v závislosti od typu vakcíny (viacero vakcín na trhu)
Kliešťová encefalitída od 1 roka 3 dávky očkovania, následne 1 dávka preočkovania každých 3 – 5 rokov (viacero vakcín na trhu)
HPV ideálne pred prvým pohlavným stykom počet dávok v závislosti od typu vakcíny (viacero vakcín na trhu)